Wiele osób cierpiących na ataki paniki musi nauczyć się radzić sobie ze stresem i lękiem na co dzień, a nawet co godzinę.  Jak ci ludzie funkcjonują, nie zatracając się w stresie?

Techniki rozpraszania uwagi

Kiedy czujesz niepokój, twoje ciało zaczyna reagować w sposób fizyczny.  A jeśli już jesteś zdenerwowany, możesz poczuć te objawy i zacząć odczuwać jeszcze większy niepokój.

To, co musisz zrobić, to przerwać stresujące uczucia, abyś mógł skupić się na lepszym samopoczuciu zamiast na gorszym.

Istnieje wiele sposobów na odwrócenie uwagi, gdy odczuwasz początki lęku lub pełny atak lęku:

  • Bądź uważny – Rozejrzyj się i znajdź coś, na czym możesz skupić swoją uwagę.  Przyjrzyj się dokładnie temu przedmiotowi i spróbuj znaleźć interesujące rzeczy do zbadania.
  • Licz rzeczy — kiedy znajdujesz się w przykrym otoczeniu, zawsze możesz policzyć rzeczy wokół siebie, aby oderwać się od stresu.
  • Zadawaj pytania — Spróbuj zadać komuś pytanie, na które odpowiedź zajmie dużo czasu.  To da ci coś innego, na czym możesz się skupić, jednocześnie odwracając uwagę od ciebie i twojego wkładu.
  • Graj w grę komputerową — Prawie każdy komputer ma preinstalowane gry karciane, w które można szybko grać bez żadnego czasu ładowania.  Rzeczy takie jak pasjans są dość minimalnie odrętwiające i mogą odwrócić twój umysł od paniki na tyle długo, aby pozwolić ustąpić fizycznym objawom.
  • Zmyj niektóre naczynia – Jeśli jesteś w domu, gdy stres cię atakuje, spróbuj wykonać przyziemną pracę.  Nie tylko coś osiągniesz, ale będziesz musiał skupić swoją uwagę na tym zadaniu, aby zrobić to dobrze.
  • Znajdź tablice rejestracyjne – niektórzy ludzie denerwują się, kiedy prowadzą, ale nie chcesz tracić uwagi w tej sytuacji.  Zamiast tego spróbuj zwiększyć swoją uwagę, szukając jak największej liczby różnych tablic rejestracyjnych.  Zrób z tego grę, aby nie myśleć o możliwych rzeczach, które mogą pójść nie tak na autostradzie.
  • Doodle – tak proste, jak się wydaje, bazgranie na kartce papieru może pomóc ci odwrócić uwagę od stresu i skupić się na tym prostym i bezmyślnym zadaniu.
  • Spróbuj afirmacji – Kiedy powtarzasz sobie, że nic złego się nie stanie i że wszystko jest w porządku, twoje ciało zacznie się relaksować – nawet jeśli nie do końca w to wierzysz.  Spróbuj zapisać to na kartce papieru, gdy poziom stresu również zacznie rosnąć.

Tak jak możesz odwrócić uwagę i zapomnieć o głodzie jedzenia, poświęcenie kilku chwil na odwrócenie uwagi od stresu może pomóc w uniknięciu ataku lęku lub po prostu chwili paniki.

W radzeniu sobie z atakami paniki może pomóc również psychiatra.