Bycie troskliwym dla siebie to podstawa do długiego i zdrowego życia. Praktykowanie takiej działalności może przynieść tylko pozytywne skutki. Zobacz jakie ćwiczenia można wykonywać, żeby móc cieszyć się zdrowiem psychicznym i fizycznym. Omawiane zagadnienie to tylko jedno z możliwych jakie może dać ukojenie naszej psychice.

Nasze życie nagromadzone jest informacjami z zewnątrz. Najczęściej były to uwagi i nieprzyjemne informacje. Bardzo rzadko zdarza się towarzystwo, które docenia kogoś i troszczy się o niego. Do naszej psychiki docierają głównie informacje o tym co jest źle. Dlatego ważne jest zadbanie o dobrą kondycję psychiczną. Sami możemy sobie pomóc w tej kwestii. Dobrze jest umieć opanować emocje na karuzeli życia. Zobacz jak to zrobić.

Jednym z proponowanych przez psychologów ćwiczeń jest „Wewnętrzny krytyk i współczujący głos”. Ćwiczenie to ma na celu wyciszenie wewnętrznego krytyka i włączenie współczującego głosu.
Trzeba pomyśleć o wewnętrznym głosie, który nam mówi i powtarza to co źle zrobiliśmy itp. Zastanów się nad sytuacją, co tak naprawdę zrobiłeś? Czy to rzeczywiście było złe albo głupie? Dlaczego krytykujesz siebie, co się za tym kryje, jaki jest cel tej krytyki? Odpowiedzi najlepiej zapisywać.
Pomyśl o zachowaniu, które zawsze krytykujesz u siebie. Co wówczas do siebie mówisz?
Powiedz sobie „Przykro mi, że muszę słuchać ciągle takich trudnych słów. Pamiętaj, że jesteś dobrym człowiekiem. Jesteś taki wrażliwy i masz dobre serce”.

Teraz czas na konfrontacje: zastanów się przed czym chroni cię ten wewnętrzny krytyk?
Powiedz do siebie: „Naprawdę mi na tobie zależy” albo „Bycie osobą dorosłą jest trudne”.
Na sam koniec powiedz sobie „Kocham Cię i chcę żebyś był szczęśliwy”.
Jest to tylko jeden z przykładów dobrze pracujących ćwiczeń z osobami, które doświadczają wewnętrznego krytyka na co dzień. Pozwól sobie na chwilę relaksu dla siebie i zadbanie o siebie.
Źródło: charaktery.eu