Choroby psychiczne przez wiele lat były uważane za temat tabu. W dzisiejszym świecie na szczęście odchodzi się od takiego myślenia, a debata na temat problemów psychicznych rozgrywa się publicznie.

Jedną z najczęściej występujących i omawianych chorób jest depresja, o której trzeba mówić głośno.

Czy to już depresja?

Każdy z nas bywa czasem zdołowany i przygnębiony, jednak nie każdy z nas będzie cierpiał na depresję. Aby ją zdiagnozować, pacjent musi posiadać chociaż część poniższych objawów przez okres co najmniej dwóch tygodni:

  • obniżony nastrój
  • brak zainteresowania i cieszenia się tym, co wcześniej się lubiło
  • obniżone libido
  • zaburzenia snu (bezsenność lub nadmierna senność)
  • przewlekłe zmęczenie i brak energii
  • myśli i zachowania samobójcze
  • pesymistyczne myślenie i brak odczuwania sensu życia

Gdzie szukać pomocy?

Diagnozowaniem, jak i leczeniem depresji zajmuje się lekarz psychiatra. To właśnie on będzie potrafił określić czy zachodzi konieczność stosowania leków. W zdrowieniu wielu osobom pomaga również psychoterapia, jednak to do psychiatry należy zgłosić się najpierw, aby to on pokierował nas dalej.

Warto pamiętać, że leczenie u psychiatry nie jest czymś wstydliwym. Dużo osób boi się też leków, w tym antydepresantów. Ich też nie ma co się obawiać – nie zmieniają one osobowości, ani nie otumaniają. Ponadto w psychiatrii stosowane są nowoczesne i bezpieczne preparaty, które pomogły już milionom osób na całym świecie.

Tutaj, więcej informacji o tym czym jest zdrowie psychiczne i dlaczego jest takie ważne.

Nie czekaj aż będzie gorzej!

Depresja jest chorobą postępującą, dlatego jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy, od razu umów się na wizytę! O swoje zdrowie warto walczyć zawsze, nawet jeśli choroba nie upośledza naszego funkcjonowania. Nie musisz walczyć z tym sam!