Czy warto pójść do psychologa? To pytanie stawia sobie wiele osób przed pierwszą wizytą w gabinecie terapeuty.
To oczywiście jedno z pytań, ponieważ utarte stereotypy oraz wątpliwości mogą rodzić kolejne pytania: czy to dla mnie, czy coś z mną nie tak, przecież to ten od „czubków”, ja mam tam iść? To kilka przykładów, ale pokazujących, że psychoterapia czy wizyta u terapeuty nie kojarzy nam się z czymś absolutnie normalnym niemalże dla każdego z nas.

Odpowiadając zatem na pytanie, czy warto pójść do psychologa, należy najpierw zadać sobie kilka dodatkowych pytań, a przede wszystkim zrozumieć, czym jest psychoterapia.
Po pierwsze, należy zrozumieć, czym jest psychoterapia i co dzięki niej możemy osiągnąć. Być może przezwyciężyć nasz lęk, być może poprawić relacje w rodzinie, a może ku wizycie skłania nas bardziej poważy problem? (np. uzależnienie). Nie jest to oczywiste pytanie i nie ma tu jednej odpowiedzi. Czasem coś lub ktoś nam mówi „masz problem! Zrób coś z tym!”. A czasem problemu nie ma, nie widzimy go, ale czujemy, że w życiu czegoś nam brakuje… bo np. nie możemy odnaleźć się wśród ludzi.

Po drugie, wart uświadomić sobie, że wizyta u psychologa jest czymś absolutnie normalnym. Choć w Polsce wciąż nie jest to aż tak popularne, to warto zwrócić uwagę, że przypomina to trochę wizytę u lekarza. Nawet jeśli wydaje nam się, że jesteśmy zdrowi, to od czasu do czasu robimy badania kontrolne. I tak jak w przypadku lekarza medycyny ogólnej podobnie w przypadku psychologa, czyli „lekarza głowy” warto udać się nawet na badania „kontrolne”. Co to oznacza? Często po pierwszej lub dwóch wizytach sami widzimy, a terapeuta nam w tym pomoże, czy konieczny jest np. cykl spotkań w konkretnym nurcie terapii (co to jest nurt terapii to temat na osobny wątek, ale w skrócie jest to sposób lub metoda prowadzenia terapii). Jeśli uznamy, że nie ma potrzeby, to możemy z takiego spotkania wyjść bez zobowiązań.

Po trzecie, psycholog to osoba, której można w pełni zaufać. Wszystko co powiemy w gabinecie psychoterapeuty pozostaje tam do końca spotkania i nie wychodzi na zewnątrz. Dlatego warto uświadomić sobie, że wszystkie nasze problemy, emocje, trudności możemy zostawić właśnie w gabinecie. Terapeuta nas wysłucha i nie oceni. Najczęściej jednak wskaże właściwy kierunek i dalszy krok w kierunku terapii lub też podpowie, co należy dalej robić.
Podsumowując, pytań rodzących się przy podejmowaniu decyzji o pójściu na terapię lub choćby przed pierwszą wizytą u terapeuty może być wiele. Spośród nich są takie, które mogą być zupełnie irracjonalne, ale też takie, które opieramy na naszych obawach, stereotypach lub zasłyszanych opiniach.

Warto wtedy pomyśleć, że psycholog to wybitny specjalista, który pomoże rozwiać nam wiele wątpliwości, zrozumieć siebie, pomóc nawet w tych obszarach życia, których na co dzień nie dostrzegamy. Nie jest to łatwa decyzja dla wielu osób, pojawia się wiele pytań, jednak warto podjąć refleksję i zastanowić się, czy rzeczywiście pójście do terapeuty będzie dla mnie wartościowe.
Warto się nad tym spokojnie zastanowić i umówić się np. na konsultację telefoniczną.