Psy bardzo często miewają zaburzenia behawioralne. Gryzienie właściciela czy ciągnięcie na smyczy to nieprawidłowe zachowania, które wymagają przepracowania. W internecie można znaleźć wiele ciekawych porad jak pracować z psem, ale nic nie zastąpi fachowej konsultacji ze specjalistą od psiego behawioru.

Ścieżka kariery behawiorysty

Jest kilka możliwości, aby osoba, która chce zajmować się psią psychologią mogła zostać fachowcem w tej dziedzinie i udzielać porad właścicielom czworonogów. Jedną z opcji jest skończenie odpowiednich studiów. Stosunkowo niedawno pojawiły się na polskich uczelniach kierunki takie jak behawiorystyka zwierząt. Po maturze młody człowiek może kształcić się i po ukończeniu studiów rozpocząć własną działalność, polegającą na udzielaniu konsultacji właścicielom czworonogów.

Inna droga to ukończenie specjalistycznych kursów. W ten sposób nawet ktoś kto nie skończył odpowiednich studiów może zostać behawiorystom. Jakość kursów jest bardzo różna. Na pewno nie można ogłosić się fachowcem po skończeniu jednodniowego szkolenia online. Jednak są warsztaty wraz z praktykami, które kończą się certyfikatem MEN i po ich ukończeniu faktycznie kursant ma wiedzę i umiejętności, aby pomagać zwierzętom.

Kiedy wezwać na pomoc behawiorystę?

Psi psycholog zajmuje się eliminowaniem nieprawidłowych, psich zachowań. Są to między innymi:

*ciągnięcie na smyczy,

*szczekanie w domu,

*lęk separacyjny,

*agresja wobec innych zwierząt lub ludzi,

*niszczenie przedmiotów w domu,

*autoagresja.

W takich przypadkach pomoc specjalisty jest niezbędna. Behawiorysta najpierw powinien poznać psa w domu czworonoga i obserwować jego zachowanie wobec innych członków rodziny. Później fachowiec musi wyjść z psem na spacer i tam również zobaczyć jak pies się zachowuje. Na koniec behawiorysta może podać wstępną diagnozę, powiedzieć właścicielom jak mają pracować z psem i ewentualnie zasugerować leki, które przepisze lekarz weterynarii.

 

Ile kosztuje usługa behawiorysty?

Ceny usług psich psychologów różnią się w zależności od czasu trwania wizyty, złożoności omawianego problemu oraz miasta, w którym udzielana jest opiekunowi psa pomoc. Średnia stawka za godzinę pracy behawiorysty to 160 złotych. Nie jest to duży wydatek, biorąc pod uwagę fakt, że psie problemy mogą być bardzo tragiczne w skutkach. Szczególnie autoagresja może doprowadzić do poważnych chorób, a co za tym idzie wydatki na leczenie będą jeszcze większe.